

Što te skraćenice uopće znače?
CMYK: Cyan-Magenta-Yellow-Black
RGB: Red-Green-Blue
Koja je razlika između CMYK i RGB?
RGB miješanje boja miješa crvenu, plavu i zelenu zraku svjetlosti koje svojim različitim preklapanjima stvaraju određeni spektar boja. Ovaj princip miješanja boja koristi se kod televizora, monitora, fotoaparata, skenera, odnosno svugdje gdje se za bojenje koristi svjetlost.
CMYK miješanje boja se odnosi na sve što ima veze s tiskom na neku podlogu (papir, tkanina, plastika, metal itd.) pomoću boja koja sadrže pigmente.
Znači sa zrakom svjetlosti ne možete obojati majicu, a s pigmetnim bojama možete. Zamislite pigmetnu boju kao boju u kantici koju kupite za bojanje zida, a zraku svjetlosti kao dugu na nebu nakon kiše.
Zbog gore navedenih razloga prikaz fotografije na ekranu u RGBu ne može nikako biti isti otisku te iste fotografije u CMYKu.
Ukoliko radite materijal koji ide u bilo koji oblik otiska na papir ili neku drugu podlogu koristite CMYK. Ukoliko će se vaš materijal gledati digitalno na monitoru, tabletu, mobitelu (web stranica, slanje e-mailom) koristite RGB.
Ali RGB ima ljepše boje!
Tu se u potpunosti slažemo s vama. Pogotovo prikaz zelene trave ili prekrasnog plavog neba. Ne postoji savršena konverzija iz RGB u CMYK, no kad se konvertira može se postići vrlo sličan prikaz. Upravo zbog tog razloga tražimo da su sve fotografije u vašoj grafičkoj pripremi u CMYKu, jer ćete tako i vi prije samog tiska vidjeti da su boje malo “mirnije” te kad isporučimo otisnuti materijal neće biti iznenađenja.